Двозонний електролічильник: економія сімейного бюджету або дорога іграшка?
Україна дає можливість купувати електроенергію вночі вдвічі дешевше, ніж вдень. За який час окупиться двозонний лічильник і чи можна на цьому заощадити?
Опалювальний сезон для багатьох споживачів перетворюється на розкіш через зростання тарифів на комунальні послуги. Причина - подорожчання ресурсів.
Загальна сума платежів за комунальні послуги зросла порівняно з минулим опалювальним сезоном в 1,5-2 рази. Найбільша частина витрат - опалення.
Цілком природно, що люди хочуть заощадити. Один з варіантів - багатозонний облік електроенергії. Це означає використання багатотарифних лічильників, які вважають витрати струму за різними тарифами протягом доби.
При двухзонном обліку нічний тариф на 50% менше порівняно з денним. При трехзонном обліку нічна енергія може бути втричі дешевше денний.
Такий лічильник рахує не тільки обсяг використаної електроенергії, але і час споживання. Наприклад, для двозонного тарифу вартість електроенергії, спожитої між 23:00 і 7:00, множиться на спеціальний понижуючий коефіцієнт. Таким чином, стимулюють споживача споживати електроенергію саме в цей час.
Витрати на економію
Якою б не була мотивація держави, для споживача ключове - зменшення витрат. Щоб почати економити, він повинен оплатити встановлення багатозонного лічильника або налаштування свого, якщо він новий.
Вартість такого вітчизняного лічильника залежить від класу напруги та способу підключення. Однофазний коштує близько 1450 грн, трифазний - 2500 грн. Вартість установки розраховує обленерго: близько 300 грн - заміна однофазного лічильника і близько 600 грн - трифазного.
Отже, загальні витрати на багатотарифний лічильник з встановленням складуть 1750-3100 грн в залежності від кількості фаз. Якщо ж такий лічильник встановлений, то для переходу на багатозонний облік потрібно провести його параметризації, яка буде коштувати 150-300 грн.
Наскільки швидко споживач зможе окупити витрати, залежить від багатьох факторів: загального щомісячного обсягу споживання, його структури, а також від технічних можливостей переносу навантаження на нічний час.
Заощадження на дисципліні
Які ж витрати сенс перенести на ніч?
Пральні, посудомийні та сушильні машини- пристрої з автоматизованим процесом роботи, які не вимагають втручання людини, необхідно тільки правильно налаштувати функцію «отложеный старт» .
Мультиварки, хлібопічки, пароварки можна використовувати вночі, вони можуть працювати автономно, не вимагаючи уваги господаря.
На жаль, це не стосується одного з найбільш потужних домашніх споживачів електроенергії - чайника. Сучасні чайники споживають 1,5-2 кВт електроенергії і включаються багато разів у день, особливо якщо в родині багато дітей.
Электробойлеры можна підключити через механічний таймер. Він програмується на основний нагрів води в нічний час». Якщо днем є великий розбір теплої води, то днем його можна додатково програмувати на догрів води на 30—60минут. Ціна такого таймера від 120 до 240 грн.
Найкращий ефект економії у споживачів, що використовують потужні електроприлади з можливістю програмування, зокрема електричне опалення.
Електричні котли, електричні електрообігрівачі використовуються в індивідуальних системах опалення можна використовувати з програмованими терморегуляторами . Ціна таких програматорів в середньому від 900 до 1400 грн.
Процедурні аспекти
Частіше всього населення застосовує саме двозонний тариф, адже денний тариф не перевищує звичайного, а нічний - вдвічі менше. Тому в будь-якому випадку місячний платіж за двозонними тарифами буде менше, ніж за звичайним.
До тризонного обліку потрібно підходити уважно. Слід аналізувати власне погодинне споживання за трьома зонам доби, адже тариф у піки буде більше звичайного в 1,5 рази. Без відповідної оптимізації графіка навантаження, можливо, навіть доведеться переплачувати порівняно зі звичайним тарифом.
Як повинен діяти споживач, який думає про перехід на багатозонний облік?
1. Визначити оптимальний вид обліку: двозонний або трьохзонний. Це залежить від сумарного обсягу та структури споживання. Важлива оптимізація графіка навантаження відповідно до обраної системи багатозонного обліку.
2. Звернутися до обленерго з заявою про намір встановити багатозонний лічильник.
3. Придбати лічильник - самостійно або через обленерго. У разі самостійного придбання обов'язково узгодити тип і технічні параметри лічильника з представниками обленерго. Параметризації лічильника обленерго проводить безкоштовно в разі первинного звернення.
4. Зняти старий і установити новий лічильник силами працівників обленерго з оплатою послуг згідно калькуляції.
Вся процедура займе близько місяця і потребує певних інвестицій. Однак вони окупляться за короткий термін - один-два роки. Після цього споживач зможе отримувати чисту економію засобів сімейного бюджету.